GENEL BİLGİ VE TARİHÇE1974 yılında 1734 sayılı Yem Kanunu’nun yürürlüğe girmesini müteakip, yem sanayicisi 7 kişi tarafından “Yem Sanayicileri Birliği Derneği” ismi ile kurulmuştur.

Adı Soyad Firma
1 M.Yavuz Akdevelioğlu Topkapı Vit. Fab.
2 Rıza Secieker Balıkesir Yem San
3 Ekrem Erkmen Bursa Vit. San.
4 M.Hilmi Ilbiz Konya Özderya Yem
5 Feridun Taşman Bolu Vit.San.
6 Vural Görener Banvit Yem. San.
7 Orhan Abalıoğlu Denizli Yem San.

1998 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile İsminin başına Türkiye ibaresi alarak, “Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Derneği” olmuştur.

Birlik 15 kişilik yönetim kurulu, 3 kişilik denetim kurulu ve 3 kişilik meslek disiplin kurulu tarafından idare edilmektedir.

Türk Yem Sanayicisinin Sivil Toplum Örgütleri bazında tek temsilcisi olan Türkiyem-Bir, hükümet, bakanlıklar ve ilgili genel müdürlükler nezdinde çeşitli girişimlerde bulunmakta ve Ülkemiz Yem Sanayicisinin tek temsilcisi olarak muhatap kabul edilmektedir.

Birliğe şu an itibariyle 162 adet yem fabrikası üyedir, Türkiye’de üretilen toplam karma yemin %85’i Türkiyem-Bir üyelerince üretilmektedir.

Türkiyem-Bir, her çeşit karma yemi üreten kuruluşlara ve mensuplarına mesleki, sosyal, teknik ve ekonomik yönlerden rehberlik etmekte, üretimin kamu yararına uygun ve verimli bir tarzda gelişmesine yardımcı olmakta, üyelerinin haklarını özel ve tüzel kişilere karşı savunmakta, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini ilgili kesimlere ulaştırmaktadır.

Sayılan bu amaçlar doğrultusunda, Türkiye karma yem sektörünün sürdürülebilir gelişiminin sağlanması, dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilir hale gelmesi, ülke hayvancılığına destek olarak ülkemiz insanının sağlıklı ve daha ucuza protein tüketebilmelerine imkan yaratılması ve hayvansal ürün ihracatının artırılmasına yönelik faaliyetlerde bulunmaktadır.

Birliğin Yayınları arasında her 3 ayda bir yayımlanan ve yem ile ilgili bilimsel makalelerin ve Birlik haberlerinin yer aldığı, Türkiye’de yem konusunda tek olan “YEM MAGAZİN” dergisi yer almaktadır. Ayrıca, Karma yem sektörü ile ilgili güncel haberler ve Birliğin tüm girişimleri üyelerine ve sektör temsilcilerine web sitesi, e-mail ve bültenler yoluyla ulaştırılmaktadır. Türkiyem-Bir web sitesine, yurt dışından ziyaretçiler www.feed.org.tr adresiyle ulaşabilmektedirler.

Bununla birlikte iki senede bir “Uluslararası Yem Kongresi ve Yem Sergisi – TUYEM” organize etmekte olup; kongre sonunda sunulan tebliğler kitap haline getirilerek tüm katılımcılara ve ilgili kesimlere ulaştırılmaktadır.

Türkiyem-Bir aynı zamanda, Dünya Yem Sanayicilerinin bir üst Birliği olan “Uluslararası Yem Sanayicileri Federasyonu (IFIF)” ve “Avrupa Yem Sanayicileri Federasyonu (FEFAC)” üyesidir.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres: Çetin Emeç Bulvarı 2.cad. Öveçler Mah. No:38/7 Dikmen Çankaya ANKARA
Tel: +90.312.472 83 20i
Faks: +90.312.472 83 23i
Web: www.yem.org.tri
e-mail: [email protected]

BİLGİ TOPLUMU HİZMET VERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ